Ciekawy raportCiekawy aktualny raport na temat kredytów mieszkaniowych w Polsce oraz szerzej mieszkań:

https://zbp.pl/public/repozytorium/wydarzenia/images/luty_2016/konf/Raport_AMRON-SARFiN_Nr_4_2015_Pl_skrot_1.pdf

Np. dowiadujemy się, że średnia cena mieszkania w Warszawie to ok. 410.000 zł (ponad 7.300 zł za metr). Polska właśnie przekroczyła 2 mln umów kredytowych na mieszkania! Łączne zadłużenie z tego tytułu wynosi już ponad 374 mld zł. Jeszcze 10 lat temu było to tylko 77 mld zł. Rocznie przybywa obecnie ponad 180.000 kredytów mieszkaniowych.

Według mnie to są dobre wieści - skoro banki udzielają tak dużo kredytów mieszkaniowych, to znaczy, że dużo Polaków ma zdolność kredytową i radzi sobie ze spłacaniem rat. Ponadto napisali, że w ostatnim kwartale 2015 dochody rodzin wzrosły o ponad 4 % - bardzo duży skok! A koszty utrzymania minimalnie spadły (deflacja).

Średnio kredyt jest brany na kwotę ok. 214.000 zł. W raporcie na końcu mamy też średnie ceny mieszkań (Warszawa ponad 7 tys. zł/m2, Wrocław 5,5 tys., Poznań 5,4 tys. zł, Kraków ponad 6 tys. zł). Zwracają uwagę cały czas niskie ceny mieszkań w Łodzi - obecnie to jedynie 3,7 tys. zł/m2 - znacznie taniej niż w innych aglomeracjach, nie wspominając już o Katowicach (tylko 3,1 tys. zł).

Średnio mieszkanie kosztuje 410 tys. w Warszawie, 308 tys. w Krakowie, 278 tys. w Poznaniu, 203 tys. w Łodzi oraz 167 tys. w Katowicach.

W raporcie opisano też jak banki podchodzą do wkładu własnego - niby jest lepiej, ale nadal sporo kredytobiorców nie ma wkładu własnego nawet na poziomie 20 % i pomimo tego dostają kredyt, KNF swoje, a banki swoje. Oby tego nie pożałowali.

69 % kredytów jest udzielanych w 9 największych miastach, sama Warszawa ma udział aż 37 %.
Co ciekawe Łódź pomimo że jest jednym z największych miast, kredytów ma stosunkowo mało (tylko 1,7 %, a np. Poznań ponad 4 %, a Katowice 7 %). Oznacza to, że w Łodzi nadal jest mała konkurencja odnośnie podaży mieszkań.

Ciekawe ile z tych kredytów zostało przeznaczone na mieszkania na wynajem? Tego już nikt nie bada.

Zobacz także

0 komentarzy

Nieprzychylne, niemiłe i niekulturalne komentarze będą usuwane.

Komentarze

ARCHIWUM