Drugi Bieg Powstania Wielkopolskiego w tym samym dniu??? Skończyło się wyzwiskami....

Kto śledzi mojego bloga, a także profil wydarzenia na fejsie, ten wie, że od wielu miesięcy zajmuję się organizacją imprezy pod nazwą I Bieg Powstania Wielkopolskiego. Jestem głównym organizatorem i jedynym sponsorem tego wydarzenia.Co ciekawe, dzisiaj zauważyłem, że inna ekipa w tym samym dniu organizuje bieg o identycznej nazwie... Można o tym poczytać na ich profilu na fejsie. Jest to bieg na 10 km, w centrum Poznania, a start kosztuje aż 65 zł. Wydaje mi się, że jest to najdroższa dycha w kraju!

Napisałem u nich na profilu w uprzejmy sposób, żeby nie wprowadzali ludzi w błąd używając identycznej nazwy, a po drugie żeby nie chwalili się, że ich bieg to "pierwsze wydarzenie w Poznaniu". Tym bardziej, że my startujemy o 9 rano, a oni po ciemku dopiero o 16.40. Zachód słońca tymczasem w dniu 27 grudnia będzie o 15.43, więc bieg będzie... nocny?

Co dowiedziałem się w odpowiedzi? Otóż napisali mi, że jestem... "skandaliczny" oraz "nieuczciwy"... Hmmm za takie publiczne inwektywy pod moim adresem mógłbym spokojnie zażądać od nich zadośćuczynienia, ale nie jestem taki małostkowy.

Żeby każdy mógł samemu ocenić kto ma rację, a kogo ponoszą nerwy ;-) zapraszam do lektury.

Najdziwniejsze, że zapisy na ich bieg trwają już ponoć od prawie miesiąca czasu, do biegu zostało już niewiele czasu, a oni na liście startowej mają raptem.... 10 osób... Nie wróży to sukcesu. Myślę, że Poznaniacy widzą co się święci i nie będą skłonni płacić aż 65 zł za możliwość przebiegnięcia po chodniku w centrum Poznania...

https://www.facebook.com/events/924966237591096/

Oto opis tego drugiego biegu:

27 grudnia po południu przybywajcie na Plac Wolności na Bieg Powstania Wielkopolskiego- pierwsze takie wydarzenie w Poznaniu !   (podkreślenie moje - RW)

Po trwających od marca niezliczonych działaniach organizacyjnych udało nam się dopiąć ostatnie szczegóły. Wydarzenie będzie częścią obchodów 97 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, organizowanych corocznie przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego na Placu Wolności.

Bieg Powstania Wielkopolskiego na dystansie 10 km (2 pętle po 5 km) będzie biegiem ulicznym w samym sercu Poznania, wśród miejsc związanych z wydarzeniami sprzed 97 lat. Startujemy punktualnie o 16:40 (o tej godzinie 27 grudnia 1918r. rozpoczęły się walki o polski Poznań i Wielkopolskę).
Poniżej link do rejestracji:

http://inetsport.pl/node/add/bieg-powstania-wielkopolskiego


Ps. Pakiet startowy zawiera m.inn. posiłek regeneracyjny po biegu, folię NRC, piękną pamiątkową koszulkę, medal, oraz kokardę powstańczą wielokrotnego użytku, która na zawsze rozwiąże problemy z garderobą w święta narodowe:)

Zapraszamy!

================

Widząc te teksty napisałem taki oto komentarz:Już kilka miesięcy temu zaplanowaliśmy i dawno temu ogłosiliśmy organizację I Biegu Powstania Wielkopolskiego w dniu 27 grudnia 2015 r. o godz. 9:00 na poznańskiej Cytadeli w ramach parkrun Poznań na dystansie 5 km.
Honorowy patronat nad naszą imprezą objęli Prezydent Miasta Poznania, Wojewoda Wielkopolski oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego, a także Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Patronat medialny objęło m.in. Radio Merkury oraz TVP Poznań oraz wiele innych mediów. Już ponad tysiąc osób zadeklarowało wzięcie udziału w naszym biegu. O biegu pisze m.in. Wydawnictwo Miejskie Posnania.
Wydaje mi się więc, że minimum przyzwoitości wymagałoby, abyście jako organizator zupełnie innego biegu nie posługiwali się identyczną nazwą jak nasz bieg... Jakby nie patrzeć nasz bieg został ogłoszony już kilka miesięcy temu, a Wasz dopiero teraz na niecały miesiąc przed terminem...
Grubo na wyrost jest stwierdzenie, że Wasz bieg jest to "pierwsze takie wydarzenie w Poznaniu", skoro my ogłosiliśmy organizację naszego biegu już kilka miesięcy temu! Promujemy już nasz bieg na antenach stacji radiowych, telewizyjnych oraz w prasie poznańskiej.
Pomijam już fakt, że Państwa bieg będzie zaraz kosztował aż 65 zł, a nasz jest zupełnie za darmo dla wszystkich chętnych, łącznie z medalami i pucharami oraz poczęstunkiem i napojami za metą. Nie wydaje nam się, żeby chęć prostego zarobienia na biegaczach było dobrym sposobem na uczczenie tego święta.
Każdy oczywiście ma prawo organizować takie biegi jak mu się podoba, jednakże nasz bieg został ogłoszony znacznie wcześniej, więc dobrze by było, żeby nie wprowadzać nikogo w błąd i nie posługiwać się identyczną nazwą biegu... Tym bardziej, że nasz bieg startuje o 9 rano, a Wasz będzie się odbywał po ciemku (start o godz. 16.40, a zachód słońca godz. 15:43). Każdy chętny może więc być na obu imprezach w tym dniu Emotikon wink

=================

A co odpisali mi w odpowiedzi???

Panie Robercie, Pański wpis jest skandaliczny.

Kto był pierwszy? To Pan wziął pomysł od nas.

Stowarzyszenie „Bieg Powstania Wielkopolskiego” powstałe w celu zorganizowania biegu zawiązało się 22 marca br, wtedy też został złożony wniosek do KRS oraz zostały zarejestrowane domeny internetowe (m.inn. z tego powodu nie mogliście Państwo wybrać domeny „.pl”). Po jego zarejestrowaniu na początku czerwca (każdy może sprawdzić w rejestrze ), napisał o nas poznański bloger „Biegaczamator” w swoim poście z 16 lipca. Wtedy też o idei dowiedział się Pan komentując pod postem „Bardzo dobry pomysł. I tak w Święta biegam…”:
http://biegaczamator.blog.pl/.../jest-wizja-jest-pomysl.../
po czym utworzył Pan wydarzenie o biegu na cytadeli 5 sierpnia. Czyli to Pan wziął pomysł od nas, a nie odwrotnie. Niestety nakład pracy organizacyjnej biegu ulicznego (wyłączenie trasy z ruchu, zgody i zabezpieczenia etc) jest nieporównywalny z dodaniem nazwy do istniejącej imprezy, stąd późne ogłoszenie zapisów na nasz bieg.

Rodzaj biegu.
Nasz bieg jest biegiem ulicznym, który prowadzi wśród miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim (Plac Wolności, Teatr Polski, ul. Ratajczaka, ul. Taczaka, Hotel Bazar etc), a poprzedzą go obchody na Placu Wolności. Naszym zdaniem tak należy uhonorować Powstanie, ale jeżeli ktoś woli biegać w parku to w przeciwieństwie do Pana nie widzimy problemu. Nie rozumiemy natomiast uzurpowania sobie prawa do nazwy, dla biegu który jest w istocie parkrunem przesuniętym z soboty na niedzielę z dodaną nową nazwą.

Opłaty startowe.
Niestety wszystkie biegi uliczne kosztują, a skromne środki naszego Stowarzyszenia, które jest organizacją non-profit i wszystkie pieniądze przeznacza na cele statutowe nie wystarczyłyby bez pomocy sponsorów i opłat startowych. Te ostatnie uczestnikom naszego biegu w zupełności wynagrodzi pakiet startowy, gdyż sama koszulka jest warta znacznie więcej niż 45zł (opłata w listopadzie) lub 65zł (opłata w grudniu).

Nie będziemy się tutaj licytować na patronaty mediów i organów administracji publicznej (które także posiadamy) oraz porę zorganizowania biegu (proszę sobie wyobrazić że wierność historyczna jest dla nas ważna), ale Pańskie pretensje wobec wyżej przytoczonych faktów uważamy za małostkowe i zwyczajnie nieuczciwe, tym bardziej że jeżeli ktoś mógłby mieć tutaj zarzuty to nasze Stowarzyszenie wobec Pana.
Dodam, że w Wielkopolsce odbyło się już kilka wydarzeń sportowych upamiętniających Powstanie Wielkopolskie, wszystkim gorąco kibicujemy i nie przyszło nam do głowy mieć pretensje do kogokolwiek. Pan natomiast jest ostatnią osobą która może mieć takie roszczenia. Życzę Panu sukcesu 27go grudnia, bo idea jest szczytna, nawet jeżeli skopiowana.

===============

Moja końcowa odpowiedź, nie zamierzam więcej z nimi dyskutować w taki jałowy sposób:

 Hmmm to bardzo ciekawe co piszecie. Po pierwsze co takiego napisałem, żeby nazywać mnie "skandalicznym" czy "nieuczciwym" albo "małostkowym"? Szanujmy się nawzajem i nie obrzucajmy publicznie inwektywami, ja do czegoś takiego się nie posuwam nigdy. Za takie publiczne nazywanie mojej osoby mógłbym żądać zadośćuczynienia, ale nie jestem taki małostkowy. Twierdzicie, że w marcu powstaliście jako stowarzyszenie. Świetnie, tylko nikt o tym nie wiedział i nigdzie tego nie opublikowaliście. O Waszym biegu ogłosiliście dopiero teraz, a strona podana przez Was w KRS jest pusta i nie działa do dziś. Przypisujecie mi wypowiedź internauty i nicku "Robert_II", którym akurat nie jestem - swoją drogą wiem kto to jest i nie jestem to ja Emotikon wink Nie uzurpuję sobie prawa do nazwy tego biegu, tylko uprzejmie zauważam, że organizujemy nasz bieg już od wielu miesięcy - znacznie wcześniej od Was - i po prostu wprowadzacie w błąd twierdząc, że jesteście "jedyni w Poznaniu" oraz używając identycznej nazwy. Gdyby Pan znał istotę parkrun, to wiedziałby Pan, że nasz bieg to nie jest "przesunięty z soboty parkrun" jak Pan pisze - wystarczy wspomnieć: medale, puchary, numery startowe, oprawę historyczną, patronaty, stacje graniczne, poczęstunek i napoje, pokazy grup rekonstrukcyjnych, pokazy konne i wiele innych atrakcji. Twierdzicie, że jesteście pierwsi? To dlaczego u nas na fejsie już 1.060 osób zadeklarowało swój udział, a u Was na liście startowej jest teraz.... 10 osób??? I to przez prawie miesiąc trwania zapisów??? I kto tu był pierwszy? Usprawiedliwiacie też opłatę startową 65 zł za bieg na dyszkę... Zapytajcie dowolnego biegacza to dowiecie się, że jest to cena wręcz zaporowa jak na taki dystans i oznacza jedynie chęć zarobienia na biegu, nie znam droższego biegu na dychę. A nasz bieg jest kompletnie darmowy, a pakiet jest w zasadzie taki sam, poza tylko koszulką. Życzę Wam powodzenia, i nie mam jakichkolwiek pretensji - jedyne na co zwróciłem Wam uwagę, to że używacie identycznej nazwy jak bieg, którego organizacja jest znacznie dalej posunięta, i po drugie twierdzenie, że jesteście "jedyną" taką imprezą. Obiektywnie rzecz biorąc nie jesteście wcale "jedyni", a po drugie w Waszym interesie jest odróżniać się od innego biegu - inaczej ludzie będą nas po prostu mylili. A to że nasz bieg jest znacznie dalej posunięty w organizacji i znacznie wcześniej ogłoszony, no to już nie nasza wina. Poza tym z tego co wiem, to Wasz bieg miał być pierwotnie w lutym na rocznicę zakończenia Powstania, a po drugie nie miał kosztować aż takich pieniędzy. Ale widać ktoś zdecydował inaczej. Pozdrawiam!

Zobacz także

6 komentarzy

 1. Dzięki za sprostowanie :)
  ... niekoniecznie oczywistej omyłki pisarskiej :)
  Robert_II

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale numer! Z choinki się chyba urwali. A ta cena 65 zł to więcej niż za półmaraton. W ogóle jakaś dziwna moda teraz powstała, że koszulki od sponsora to się kupuje w ramach pakietu startowego a nie dostaje. Pomijam taki drobiazg jak dostępne rozmiary. ;-)
  Ciekawe czy termin przesunęli z lutego na grudzień bo usłyszeli w radiu Twoją reklamę? Jakoś dotychczas nawet nie było wiadomo, że istnieją.
  -----------------------------------
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam tą dyskusję na fb, ale coś tu się nie zgadza.. To Stowarzyszenie Biegu Powstania Wielkopolskiego zarejestrowane jest w KRS od czerwca, stronę internetową mają od marca, a Pana fb jest z sierpnia (z resztą ich też) ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. - o rejestracji stowarzyszenia o tej nazwie w KRS nikt nigdzie nie ogłosił, więc nikt o tym nie wiedział. Śledzisz wpisy milionów spółek i stowarzyszeń w KRS? To żadna informacja.

   - stronę www mają od marca, ale aż do listopada nic na niej nie było - wyświetlało "error"

   - profil na fejsie u nich ruszył gdzieś w listopadzie

   Prawda jest więc taka, że informacja o ich biegu ukazała się dopiero w listopadzie, na miesiąc przed biegiem. Nasz bieg natomiast ogłaszamy, reklamujemy i organizujemy od lipca 2015 r.

   Problem w tym, że na każdą prośbę o kompromis, wspólne ustalenia co można zrobić żebyśmy się odróżniali - ci ludzie reagują nerwowo, wyzywają mnie od "złodziei i podłości." Ręce opadają.

   Usuń

Nieprzychylne, niemiłe i niekulturalne komentarze będą usuwane.

Komentarze

ARCHIWUM