I. Bieg Powstania Wielkopolskiego !

27 grudnia 2015 r. planuję zorganizować I. Bieg Powstania Wielkopolskiego. Bieg odbędzie się na dystansie 5 km, na trasach i w ramach Parkrun Poznań. Stworzyłem już i uruchomiłem stronę internetową biegu:


Na razie bieg jest jeszcze w fazie zupełnie wstępnych przymiarek, więc nie do końca jeszcze wiem jak daleko profesjonalnie czy też półamatorsko bieg zostanie przeprowadzony. Tym niemniej już teraz zapraszam wszystkich chętnych do zarezerwowania w kalendarzu terminu 27 grudnia, żeby stawić się tłumnie na Cytadeli w Poznaniu i uczcić jedno z największych polskich zwycięstw.

Co istotne bieg chyba jako już jedyna impreza o takim charakterze będzie całkowicie bezpłatny dla jego uczestników!Planuję w ramach tej imprezy:

- pamiątkowe numery startowe dla biegaczy (zastanawiam się jeszcze nad ich ilością)
- profesjonalną rozgrzewkę przeprowadzoną przez trenera z któryś z poznańskich klubów fittnes
- złożenie kwiatów pod pomnikiem czy też tablicą upamiętniającą Powstanie Wielkopolskie 15 minut przed startem biegu
- odegranie hymnu państwowego bezpośrednio przed startem biegu
- oczywiście bieg na dystansie 5 km, trasą poznańskiego Parkrun
- pomiar czasu za pomocą systemu Parkrun i w jego ramach
- szczegółowe oznakowanie trasy, wraz z oznaczeniami pokonanego dystansu co każde 500 m (to też rzadkość)
- na mecie każdy kto ukończy bieg otrzyma pamiątkowy medal (zastanawiam się jeszcze nad ilością medali dla finiszerów, nie wiem ilu osób możemy się spodziewać, a z uwagi na to, że bieg odbywa się w ramach Parkrun, przyjść może w zasadzie dowolna liczba biegaczy)
- zwycięzcy biegu oraz kategorii wiekowych otrzymają pamiątkowe puchary, chciałbym żeby możliwie dużo biegaczy otrzymało puchary, więc planuję dużo kategorii wiekowych osobno mężczyzn i kobiet (np. co 5 lat)
- chcę żeby impreza była cykliczna i odbywała się co roku w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego
- każdy bieg będzie poświęcony innej osobie historycznej związanej z Powstaniem. W roku 2015 planuję uczynić patronem biegu wielkiego polskiego patriotę - Ignacego Jana Paderewskiego. Jego podobizna mogłaby znaleźć się na medalach, numerach startowych czy pucharach.

Planuję również postarać się o honorowy patronat np. Prezydenta Poznania czy też Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego albo Muzem Powstania Wielkopolskiego.

Dobrze by również było, żeby nasz bieg został włączony w ramy oficjalnych obchodów rocznicy powstania. Postaramy się również o uzyskanie patronatu medialnego przez lokalną prasę, radio i telewizję.

Bieg będzie darmowy i będzie przeprowadzony głównie moimi staraniami oraz pomocnych mi osób, tak więc na pewno nie ma się co spodziewać bogatej czy też jakiejś wspaniałej organizacji, bogatych pakietów startowych itd. Ale nie o to w tym biegu chodzi, chcę żeby ten bieg był darmowy, odbywał się w ramach Parkrun Poznań i żeby był to bieg tematyczny na temat wydarzenia, które biegowo do tej pory nie było praktycznie w żaden sposób uczczone. W ten sposób wspaniale uczcimy biegowo to święto, będziemy mogli trochę się poruszać po leniwym kilkudniowym obchodzeniu Świąt 24-26 grudnia, a przy okazji będziemy mogli rozszerzyć ideę Parkrun jako cotygodniowych bezpłatnych biegów na dystansie 5 km!

Musi się udać!

Zobacz także

16 komentarzy

 1. parkrun odbywa się w sobotę a 27 grudnia przypada w tym roku w niedzielę, więc bieg chyba nie bardzo może się odbyć w ramach parkrun a jedynie po trasie parkrun.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Parkrun Poznań zostanie przesunięty z 26 na 27 grudnia. 26 grudnia - drugi dzień świąt - zapewne większość lokalizacji odwoła biegi, podobnie jak rok temu np. 1 listopada. Więc przesunięcie poznańskiego parkruna na niedzielę 27 grudnia wypada idealnie.

   Usuń
 2. Szukałeś:
  http://allegro.pl/timer-zegar-sportowy-led-duzy-wyswietlacz-wys-24h-i5488571781.html
  do tego:
  http://allegro.pl/bb91-akumulator-zelowy-6v-4ah-do-zabawki-i5553885369.html
  ___________________
  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, czegoś takiego szukałem. Mam nadzieję że za tydzień będziemy mieli już zegar ;-)

   Usuń
 3. Robercie proszę wstrzymaj się. Rozmowy w celu organizacji oficjalnego Biegu Powstania Wielkopolskiego pod patronatem Prezydenta Miasta są bardzo już posunięte. Będzie wielka impreza połączona z rekonstrukcjami historycznymi, szczegóły jutro rano na moim blogu. Jeżeli jesteś zainteresowany, to w przyszłym tygodniu po powrocie ze Szczecinka jestem umówiony z założycielami stowarzyszenia i jak chcesz to zapraszam. Będzie naprawdę wielki bieg.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a co szkodzi zrobić jeden bieg skromniejszy na rocznicę wybuchu, i drugi na podpisanie rozejmu?

   Usuń
 4. Bravo Robert! Świetna inicjatywa.Boję się tylko o uczestników biegu.Jeśli "przepustką " do wzięcia udziału ma być kartka z kodem po zarejestrowaniu się na stronie Parkrun,to może to zniechęcić wielu ludzi ,którzy chcieliby uczestniczyć w biegu,ale nie chcą się nigdzie rejestrować.
  Bogdan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze ta inicjatywa ma na celu głównie promocję Parkrun. Tak więc jeżeli ktoś nie chce się zarejestrować na Parkrun, no to trudno.

   Po drugie żeby wziąć w jakimkolwiek innym biegu, musisz najpierw zmieścić się w terminie zapisów, podać masę swoich danych i zrobić odpowiedni przelew. U nas natomiast będzie wystarczyło zarejestrować się w systemie Parkrun i druknąć kod kreskowy nawet w dniu biegu.

   To drugie jest chyba prostsze i łatwiejsze? Poza tym jeżeli ktoś nie weźmie ze sobą kodu kreskowego bo zapomni, nie wydrukuje czy też nawet pobiegnie w ogóle bez rejestracji w Parkrun, to też nic się nie przecież stanie. I tak usłyszy o Parkrun, co to jest i że może przyjść w kolejną sobotę sobie pobiegać.

   I o to chodzi.

   Usuń
 5. Zgadzam się. To będzie dobra promocja parkrun. Ludzie szukają czegoś takiego w święta. Bieg noworoczny wokół Rusałki bez medali, zapisów i pomiarów przyciągnął trochę ludzi więc i ten powinien. A co szkodzi spróbować. Zwłaszcza, ze okazja szczytna! :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Może na oznaczeniach poszczególnych odcinków trasy oprócz odległości dać wizerunki np. Karola Marcinkowskiego, Hipolita Cegielskiego, ks. Piotra Wawrzyniaka, Dezyderego Chłapowskiego, Emilii Sczanieckiej itd. jako alegoria drogi do wolności, ku której prowadzili nas zacni bohaterowie? Taki pomysł rzucam bo mi się nawinął.
  --------------------------------------------------
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 7. W pełni popieram pomysł i zgłaszam chęć pomocy w miarę swoich możliwości.P

  OdpowiedzUsuń
 8. Napisz proszę na stronie biegu, że osoby, które już są zarejestrowane w ramach parkrun nie muszą tego robić ponownie. Żeby potem nie było nieporozumień. Ja wiem, że to jest napisane na stronie rejestracji parkrun, do której odsyłasz ale dla pełnej jasności na stronie biegu też to powinno być napisane.
  ______________________
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 9. http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://alw1.home.pl/wordpress/wp-content/uploads/2012/04/flagi-wieszanie-2.jpg&imgrefurl=http://www.alw.pl/2012/04/instrukcja-obslugi-flagi/&h=230&w=450&tbnid=0FPG5yNAll6iqM:&docid=7zeh1u2B01pxOM&ei=G2_GVc6nIqTN7QbAj5LIAQ&tbm=isch&ved=0CC0QMygqMCo4ZGoVChMIjqH55rGaxwIVpGbbCh3AhwQZ

  __________________________
  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na stronie biegu i fejsboku już poprawiłem flagi w odpowiednim kierunku.

   Usuń
 10. Wysłałem Ci mój projekt ulotki.
  ________________________________
  Marek

  OdpowiedzUsuń

Nieprzychylne, niemiłe i niekulturalne komentarze będą usuwane.

Komentarze

ARCHIWUM