Biurokracja jest trzykrotnie większa niż w PRL

http://epoznan.pl/news-news-57804-Wzrasta_liczba_urzednikow_w_Polsce_jest_ich_3_razy_wiecej_niz%20w_PRL

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w Polsce po raz kolejny wzrosła liczba urzędników. W tej chwili w urzędach pracuje już prawie 450 tysięcy osób.

Z raportu przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2014 roku w urzędach pracę znalazło 5,6 tysięcy osób. Liczba urzędników wzrasta w Polsce od 1989 roku. W okresie zmian ustrojowych w polskich urzędach pracowało 160 tysięcy urzędników, a pod koniec grudnia ubiegłego roku w urzędach zatrudnionych było 444 tysięcy osób.

W ciągu ostatnich czternastu lat najwięcej urzędników zatrudniono w trakcie kadencji SLD (67 tys.). Nieco mniej urzędników zatrudniono za rządów PO (60 tys.), a jedynie 13 tysięcy nowych urzędników znalazło pracę za kadencji PiS. Osoby pracujące w urzędach to oczywiście nie wszyscy zatrudnieni w sektorze publicznym. GUS szacuje, że łącznie w budżetówce pracuje trzy miliony Polaków, a koszt obsługi sektora publicznego to ponad 80 miliardów złotych rocznie.

Zupełnie inna tendencja występuje w krajach starej Unii, które w związku z kryzysem ekonomicznym zwolniły w ostatnich latach około 800 tysięcy urzędników.

=======================

Uważam, że dopóki nie zahamujemy przyrostu biurokracji i zatrudniania ciągle to nowych urzędników, wręcz przeciwnie należy co najmniej połowę zwolnić w trybie natychmiastowym, dopóty w tym kraju nie będzie prawdziwego bogactwa. W moim przekonaniu urzędnik nie wykonuje żadnej pozytywnej i konkretnej pracy, nie wytwarza żadnych konkretnych dóbr ani usług. Najczęściej urzędnik traci czas na wymyślanie dla siebie uzasadnienia, szanuje pracę, wykonuje ją wolno, byleby nie było widać, że ma za dużo wolnego czasu w swojej "pracy".

Uważam też, że najlepszym ruchem byłoby w chwili obecnej zwolnienie połowy urzędników, drugiej pozostałej połowie należałoby podnieść płace dwukrotnie. Wówczas finansowo wyjdzie to na zero, natomiast praca byłaby przez nich wykonywana lepiej, szybciej i sprawniej.

Jestem przeciwnikiem biurokracji, urzędów i urzędników. Wydaje mi się, że praca w urzędzie, jakimkolwiek, przez okres dłuższy niż kilka miesięcy, zwykle tak negatywnie wpływa na psychikę człowieka, że nie jest on potem w stanie wykonywać innej normalnej pracy, bez tego "urzędniczego" podejścia, szanowania swojego zajęcia, urzędniczych zwyczajów, podchodów i układzików.


Zobacz także

7 komentarzy

 1. ... a i w 1989 roku narzekano na biurokrację.
  Ja nie jestem aż tak kategoryczny w ocenach, ale część biurokracji - usług bym "sprywatyzował" i tym samym ją ograniczył. Dodałbym "totalną inwigilację", czyli globalną informatyzację.
  Dla ograniczenia biurokracji należałoby coś zrobić z jedną taką partią, której trzyliterowy skrót zaczyna się na P, a druga litera to nie jest I :)
  R

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem pod tym kątem radykałem, bo byłem w paru urzędach, widziałem je od środka, spędziłem po kilka dni np. na praktykach i widziałem jak to naprawdę wygląda... Poza tym przez ostatnie 10 lat prowadzenia firmy zatrudniałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które pracowały wcześniej w różnych urzędach - postawa urzędnicza w nich siedziała mocno i nie sposób było tego już zmienić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawo Pareto działa zawsze i wszędzie

   Usuń
  2. Oczywiście zapomniałem dodać - R

   Usuń
 3. niestety szukanie pracy dla tych, którzy poza kolesiowymi układami nic znaleźć nie mogą. Cóż jak to w jednej kultowej komedii leciało: mój mąż z zawodu jest dyrektorem. Tutaj można rozszerzyć : mój partner(partnerka) życiowa z zawodu jest urzędnikiem

  OdpowiedzUsuń
 4. obawiam się, że człowiek który pracował jako urzędnik nie będzie w stanie odnaleźć się w normalnej prywatnej firmie

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiem, że wiara jest indywidualną cechą, ale tym samym odbieramy urzędnikom - wolną wolę, a tym samym prawo i umiejętność przekwalifikowania się :)
  R

  OdpowiedzUsuń

Nieprzychylne, niemiłe i niekulturalne komentarze będą usuwane.

Komentarze

ARCHIWUM