Sergiusz Piasecki - najlepszy polski pisarz

Sergiusz Piasecki - zapomniany polski pisarz, a według mnie jest najlepszym polskim autorem! Przeczytałem wszystkie jego książki. Warto też poczytać jego biografię, przynajmniej na wikipedii. bo miał bardzo barwne, burzliwe i ciekawe życie.

Jego koronna powieść - "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" - według rankingu "Rzeczpospolitej" uplasowała się na pierwszej pozycji pod względem sprzedanych egzemplarzy w kategorii polskiej prozy fabularnej XX wieku.

Co zaskakujące, najbardziej poczytny polski autor jest praktycznie w ogóle nieznany. Jestem przekonany, że przechodnie zapytani o tego autora nie będą w stanie wymienić jakiejkolwiek jego książki. Warto to zmienić!


W skrócie: jako młodzieniec pisarz był świadkiem rewolucji komunistycznej w Moskwie i nabrał odrazy do bolszewików. Potem w Mińsku dołączył do półświatka przestępczego. W wojnie 1920 roku uczestniczył w obronie Warszawy przed bolszewikami. Po zwycięskim zakończeniu wojny z Sowietami nie miał co ze sobą zrobić, nie miał wykształcenia, a majątek rodziców został poza granicami (w ZSRS). Tułał się więc po Kresach, gdzie zajmował się takimi ciekawymi zajęciami jak szulerka, fałszowanie czeków czy też uczestnictwo w produkcji pornografii. Następnie wykorzystując znajomość języka i lokalnych realiów, podjął współpracę z polskim wywiadem. Wielokrotnie przekraczał granicę z ZSRS, gdzie nawet budował siatkę szpiegowską. W pracy po obu stronach granicy przydawała mu się szaleńcza odwaga i spryt nabyty wśród złodziei. Ponieważ wywiad płacił mu mało, zajął się również znacznie bardziej dochodowym przemytem przez radziecką granicę. Utrzymywał też kontakty z sowieckimi oficerami, częstując ich kokainą. Niestety sam również wpadł w nałóg i wskutek różnych wpadek został zwolniony z wojska.

Znowu nie miał zajęcia, kiedy pod wpływem narkotyków napadł z rewolwerem na dwóch kupców oraz na pasażerów kolejki wąskotorowej. Został aresztowany i skazany na karę śmierci. Uratowały go zasługi dla polskiego wywiadu, dzięki czemu prezydent zamienił mu wyrok śmierci na 15 lat więzienia.

Wyrok odbywał w Lidzie, a potem przeniesiono go do najcięższego ówcześnie polskiego więzienia - na Świętym Krzyżu. Był tam niepokorny i często zamykano go w izolatce, zapadł na gruźlicę.

Co ciekawe polskiego języka literackiego nauczył się dopiero w więzieniu. Wtedy też zaczął spisywać swoje przygody na pograniczu. Napisał trzy książki, z których jedna wydostała się z więzienia i odniosła z miejsca gigantyczny sukces - mowa o słynnym "Kochanku Wielkiej Niedźwiedzicy".

Po tak spektakularnym sukcesie literackim wielu autorów zaczęło domagać się ułaskawienia pisarza, co nastąpiło w 1937 roku.

Po wybuchu II wojny światowej Piasecki wstąpił w szeregi AK na Wileńszczyźnie, gdzie dowodził oddziałem specjalnym wykonującym wyroki śmierci podziemnych sądów polskich. W jednej z akcji włamał się osobiście do urzędu chronionego przez gestapo, skąd wykradł dokumenty obciążające jednego z działaczy AK aresztowanego kilka dni wcześniej. Wykonał też wyrok śmierci na kolaborancie - redaktorze gadzinowego pisma. Co ciekawe, uratował też życie wielkiemu polskiemu literatowi - Józefowi Mackiewiczowi, odmawiając wykonania wydanego na niego wyroku śmierci. Po wojnie wyrok uchylono, gdyż okazał się bezpodstawny.

Po zakończeniu wojny i zajęciu przez bolszewików ukochanych przez pisarza Kresów, przez rok ukrywał się przed komunistami, którzy zawzięcie go szukali. W 1946 r. wyjechał do Włoch, a następnie do Anglii. Na emigracji dużo pisał. Zmarł w 1964 roku.

Twórczość tego pisarza była niezwykła. Podobały mi się praktycznie wszystkie jego książki.

Na pewno w pierwszej kolejności warto przeczytać:

- Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy - opis życia przemytników na pograniczu polsko-sowieckim

- Trylogia złodziejska - przygody autora na Kresach

- Piąty etap oraz Bogom nocy równi - przygody autora jako agenta wywiadu w ZSRS

- 7 pigułek Lucyfera - bardzo zabawna groteska o pierwszych latach powojennych

- Zapiski oficera Armii Czerwonej - niezwykle śmieszna i tragiczna opowiastka o okupacji Wilna i Lidy przez bolszewików w 1939 roku

POLECAM !!!
Więcej o pisarzu przeczytasz np. tutaj.

I na koniec nagroda dla czytelników, którzy dotrwali aż do tego miejsca. Mam do rozdania jako prezenty dla wiernych czytelników wszystkie książki Sergiusza Piaseckiego! Po jednym tytule z każdej pozycji. Jak je zdobyć? Wystarczy przysłać do mnie zamówienie na konkretny tytuł na emaila robert.walczak@rwalczak.pl i już! Kto pierwszy ten lepszy ;-)

Zobacz także

0 komentarzy

Nieprzychylne, niemiłe i niekulturalne komentarze będą usuwane.

Komentarze

ARCHIWUM